Kamzíci na vodě – splutí řeky Jihlavy pro starší

Akci jsme uspořádali na popud, že bychom měli Kamzíka více směřovat k aktivním sportům a jejich různorodosti. Léta zpátky se Kamzíci účastnili v podstatě jen v podobě vedoucích a vybraných dětí, co se oslovily bokem. Tento rok jsme akci udělali poprvé pro „veřejnost“….a nelitujeme. Bylo to úžasné, velkolepé.

Jednoho chladného nedělního rána jsme se sešli na náměstí. Jenže v šest ráno! 4 Kamzíčí auta se šoféry Matoušem, Davem, Morisem a Kolejem vyrazila naložená půjčenými 7 loděmi Pálava do Mezna poblíž Dukovan, kde nás čekal sjezd 17km vody upouštěné z přehrady. Dorazili jsme na místo, vyložili lodě a šoféři jeli převézt auta co cílové destinace. Jedním se pak vrátili.

Mezi tím Medúza s ostatními vedoucími a praktikanty připravili základy pro splavení řeky. Nafoukly se lodě za pomoci dětí i vedoucích, rozdaly se pádla, vesty a přilby. Naplnily se vaky osobními věcmi a umístily do lodí. Zajímavou novinkou pro Morise bylo, že děti si přejí jet ve dvojicích spolu, nikoliv s vedoucím, jak bylo slibováno v propozicích. Řeklo se dobře, pokud dokáží, že manévrování s lodí pro ně nebude problém. Vymyslela se disciplína přetraverzování řeky tam a zpátky. To znamená nastoupit, otočit loď, přejet tam, otočit, zpátky, otočit a překonat proud. Vrátit se na start. Vysednout, vytáhnout loď. Samozřejmě, dětské posádky disciplínu nepokořily.

Vytvořily se tedy dvojice vedoucí – dítě a proběhlo překontrolování výbavy. Dotažení popruhů, výměna vesel za ty se vhodnou velikostí, vysvětlení principů ovládání lodi a nějaký ten vodácký slang. Háček, kontra, přitáhnout, zaber….a v nových dvojicích jsme se vrhli na splutí řeky.

Na vodě jsme se poznávali podle žlutých helem. Jednoznačné poznávací znamení Kamzíka 🙂 Plavba probíhala a vše šlo podle plánu. Háčci se naučily co mohly od zadáků u kormidla. Oběd nastav v kempu před mostem, kde bylo i občerstvení. Při té příležitosti jsme seděli u ohniště, kde vedle zbyla lopata očividně po úklidu ohniště. Všichni jsme se o lopatě bavili, proč tam asi zbyla. Změnilo se téma….a pár minut na to šel kolem Kečup a Kámen. Kečup šel, z nějakého důvodu se sehnul…a Kamena nenapadlo nic lepšího, než zkusit tu lopatu zadupnout. To jsme se nasmáli….a naklikovali. Boule za pár dnů zmizela a bylo dobře. Ale jako by o té lopatě Kečup nevěděl….

Prohodily se dvojice. Zbytek plavby byl už ve skupinkách, co si děcka přála. Po půl hodince plavby už si byli vodáci ve všem jistí a začaly znovu blbinky, jen ve větším rozsahu. Spojování lodí (soulodění) – vedle sebe, vláček za sebou, stěhování posádky z lodi do lodi za plavby. No, byla bžunda. Musím podotknout, že většina lodí se díky hrátkám nějakým způsobem namočila, nebo spíš cvakla. A kdo se dokázal cvaknout, při jednom smočení to většinou nezůstalo. Všechny vodácky náročné místa řeky jsme ale zvládli hravě bez obrácení lodě. Jen na oleji a v zatáčkách, kdy byly lodě spojené, docházelo k oddělení lodě a posádky 🙂

Plavbu jsme započali v 9:40. Dokončení plavby bylo ve 14:15. Návrat auty do Brna pak v 16h. Akce se moc povedla a byla spousta zábavy. Příště zas!

Akce se zúčastnili

Moris
Moris
Medúza
Medúza
David
David
Dave
Dave
Matouš
Matouš
Koleje
Koleje
Dan
Dan
Profilový obrázek
Jája
Krokodýl
Krokodýl
Profilový obrázek
Saša
Profilový obrázek
Nela
Profilový obrázek
Šárka
Členové, kteří byli na výletě, ale nemají na webu profil: Koleje-st, Kecup, Ester, Vaja