Co je co

KrosnaBATOH/KROSNA Dobrý batoh nebo krosna je základem pohodlně stráveného výletu. Rozhodně s sebou netahejte sportovní tašky či aktovky. Nový batoh není sice malá investice, ale zase jej máte na celý život. Jak sbalit batoh se můžete dočíst v jiném samostatném článku. Z batohu nesmí nikde nic viset. Kvalitní batoh by měl být nepromokavý, být vybaven bederním pásem a komfortním zádovým systémem s větráním a polstrováním. Tip: Krosna by měla mít objem cca 60l. Do takové pohodlně složíte věci a jídlo i na 4 denní akci.

zebradlo.jpgMALÝ BATOH/ŽEBRADLO/CHLEBNÍK Na jednodenní akce nebo když na vícedenní akci naplánujeme celodenní výlet, se hodí menší batoh, žebradlo či chlebník. Do nich pohodlně sbalíme pití na den, svačinu, pláštěnku/poncho, náhradní ponožky, deníček, tužku, uzlák apod.

SpacákSPACÍ PYTEL Pro naše potřeby je ideální tzv. třísezonní (jaro, léto, podzim) spacák. Moderní technologie, jako jsou dutá vlákna apod. jsou lehká a když je obal na pytel vybaven kompresními popruhy, tak je i velký spacák snadno skladovatelný. Tip: Kvalitní spací pytel (např. Rock Empire, Prima, Coleman, Husky) pořídíte za necelých 2500 Kč.

karimatka.jpgKARIMATKA Používá se na podložení spacího pytle. Izoluje zimu od země a chrání nás před nečistotami. Klasickou karimatku pořídíte za 150 – 200 Kč. O něco dráž se dá v obchodech jako je Hudy Sport či Rock Point koupit tzv. Evazotka (materiál Evazote), která je o něco málo tlustší, zato však lehčí a lépe izoluje teplo a zimu. Nenasákne vodu a je mnohem pevnější. Dalším typem, se kterým se můžete setkat je tzv. Alumatka. Je potažena hliníkovou folií, takže perfektně odráží teplo a jedná se o nejskladnější typ karimatky. Bohužel její tloušťka nezajišťuje žádný komfort, takže jak si ustelete, tak is i lehnete. Tip: Karimatka je sice těleso velké, ale lehké, takže stočená pod víko batohu či za postranní popruhy je ji možné připevnit.

PohorkyKANADY/POHORKY Bez pevných bot se neobejde žádný úspěšný turista a táborník. Jako v případě batohu se jedná o nemalou investici, ale věřte, že se vám to mnohokrát vrátí. Moderní boty bývají i navíc vybaveny různými membránami proti zvýšení nepromokavosti a prodyšnosti (např. GoreTex), často i ke zpohodlnění mívají tzv. Vibram podrážku, která zajistí měkké došlapování a pohodlnou chůzi i po tvrdém povrchu. Tip: Do speciálních bot se vyplatí i speciální ponožky. Nohu musíme za každou cenu vždy udržet v teple a v suchu!

papuce.jpgPŘEZŮVKY Na vícedenních akcích, kde býváme často ubytovaní ve škole, tělocvičně či obecním úřadě nesmíme chodit v botách na ven. Proto s sebou nosíme i tenisky, sandály apod., abychom nechodili na boso jen v ponožkách. Tip: Plátěné tenisky jsou nejvhodnější, protože se dají snadno smotat a naložit do batohu. Pantofle naopak nejsou příliš vhodné při hraní her vevnitř a bosé nohy jen v ponožkách jsou ta nejhorší volba na parkety, linoleum apod.

obleceni.jpgVHODNÉ OBLEČENÍ V chladných měsících nezapomínáme k dlouhým kalhotám a teplé bundě i teplou čepici přes uši, šálu či šátek, rukavice a kdo si více potrpí na teplo, hodí se pod kalhoty i podvlékačky či punčocháče. V létě rozhodně nezapomínejme na čepici s kšiltem, která nás chrání od úpalu, prodyšné boty a krátké kalhoty. Tip: I na jednodenní akci s sebou mějme jeden pár náhradních ponožek.

NÁHRADNÍ PRÁDLO Na každý den akce mějme s sebou sbalené čisté náhradní spodní prádlo a ponožky. Samozřejmě žáleží na osobních zvycích a potřebách, ale toto je nutné minimum. V teplých měsících si s sebou sbalíme ka kraťasům i jedny dlouhé kalhoty, v zimě k teplým dlouhým kalhotám ještě jedny. Tip: Naučte se balit ponožky do praktických balíčků.

poncojurek.jpgPONCHO/PLÁŠTĚNKA Nespoléhejte na nepromokavé bundy. Kvalitní pláštěnku či poncho (čti „pončo“) nic nenahradí. Navíc z poncha si můžete během chvilky postavit přístřešek pro sebe a svůj batoh. Tip: Dobré armádní poncho koupíte v každém armyshopu za 800 – 1000 Kč. Vychytanější kousky od značek Jurek apod. ve specializovaných prodejnách tur. potřeb koupíte za cca 1500 Kč.

esus.jpgJÍDELNÍ MISKA TŘÍDÍLNÁ/ DVOUDÍLNÁ/ LŽÍCE Toto nejčastěji hliníkové nádobí, tzv. ešus, používáme na 99% našich akcí. Hliníkový je lehký, ale též zničitelnější. Nerezová verze je nepatrně těžší, ale má mnohem lepší ohřívací vlastnosti a je pevnější. Lžičku i ešus máme řádně (namalované barvou či vyškrabané hřebíkem) označené, abysme si jej poznali! Tip: Protože ešus je 1l nádoba, dá se dovnitř během přepravy uložit spousta drobností. Hliníkovou lžičku zkrátíme či ohneme a tak ji bez problémů do něj uložíme. Též se tam vleze lihový vařič a krabička s čajem, solí a cukrem. Aby ešus za chůze neštěrchal, můžeme jej napěchovat smotanými čistými ponožkami či utěrkou.

maglitemini.jpgSVÍTILNA Moderní svítilny již nepoužívají obyčejných vakuových žárovek. Ty větší mají Xenonovou či Kryptonovou žárovku, ty úspornější jsou vybaveny supersvítivými diodami. Ty vydrží déle svítit a jsou odolnější. Kvalitní diodovou svítilnu pořídíte od 120Kč. Tip: Rozhodně si na vícedenní akce či na tábor bereme i náhradní baterie a zbytečně nesvítíme.

nuz_victorinox.jpgNŮŽ Do našich podmínek se osvědčil nůž zavírací a multifunkční. Nejlépe na tom jsou nože švýcarské značky Victorinox. Kvalitní nerezová ocel, odolné plastem potažené tělo. Mezi další kvalitní oblíbené značky patří Opinel, Solingen, Joker apod. Tip: K zavíracímu noži si též pořiďte pouzdro na opasek, abyste jej měli vždy při ruce.

HYGIENICKÉ POTŘEBY Zubní pastu a kartáček, toaletní papír, papírové kapesníky, ručník, mýdlo. Tyto s sebou nosíme vždy na vícedenní akci. Tip: Pořiďte si na tyto drobnosti vlhkotěsnou brašničku.

KPZ/KRPOZACH Neboli krabička poslední záchrany. O jejím obsahu se můžete dočíst v samostatném článku.